Kurs składa się z 260 godzin zajęć teoretycznych oraz 20 godzin zajęć praktycznych ( 16h – w ruchu drogowym, 4h – zajęcia w warunkach specjalnych lub 2h na symulatorze )

Kwalifikacja wstępna jest przede wszystkim skierowana do młodych kierowców, którzy chcą rozpocząć prawo jazdy kategorii C  przed osiągnięciem minimalnego wieku wymaganego do tych kategorii, tj. 21 lat dla kategorii C . Zdanie egzaminu pisemnego z kwalifikacji wstępnej otwiera możliwość rozpoczęcia nauki na prawo jazdy kat C oraz C+E

Zgodnie z przepisami, osoba która chce przystąpić do kursu kwalifikacji wstępnej kat C, kandydat powinien spełniać następujące wymagania:

  • Osiągnąć wiek – ukończone 18 lat,
  • posiadać kat B,
  • Posiadać orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych,
  • Posiadać odpowiednie orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych,
  • Uzyskać profil kierowcy zawodowego w Wydziale Komunikacji.

Kurs składa się z 130 godzin zajęć teoretycznych oraz 10 godzin zajęć praktycznych ( 8h – w ruchu drogowym, 2h – zajęcia w warunkach specjalnych lub 1h na symulatorze )

Kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej jest dedykowany dla osób, które planują rozpocząć pracę na stanowisku kierowcy i uzyskały prawo jazdy kat. C po raz pierwszy po 10 września 2009r. Szkolenie przygotowuje do egzaminu państwowego teoretycznego , który odbywa się w WORD Uzyskanie tego świadectwa oraz wpisanie na jego podstawie kodu 95 do prawa jazdy upoważnia do wykonywania zawodu kierowcy.

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca dotyczy osób planujących pracę jako kierowca zawodowy, kierowców którzy już zrealizowali kurs kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej i rozszerzają uprawnienia w zakresie innego bloku prawa jazdy zgodnie z zapisami art.